Założenie boiska trawiastego wymaga starannego wykonania wielu prac oraz późniejszej odpowiedniej pielęgnacji obiektu. Zadanie to jest więc sporym wyzwaniem, przez co często wybiera się zamiast niego opcję w postaci założenia boiska piaskowego czy asfaltowego, ale nie jest to najlepsze wyjście. Na boisku trawiastym gra się o wiele wygodniej, a przy tym młodzi gracze mogą zdobywać doświadczenie, które przydadzą im się w ewentualnej późniejszej karierze. Poza tym, jeśli zadanie to zleci się firmie dysponującej odpowiednią wiedzą i zapleczem maszynowym, można liczyć na sprawne przeprowadzenie całego procesu, jakim jest zakładanie nawierzchni boiska i murawy, oraz zminimalizować koszty tego przedsięwzięcia. Można również zlecić pielęgnację takiego obiektu.

Co pod murawą?

Zakładanie boiska sportowego w każdym przypadku trzeba zacząć od zbadania terenu oraz zaprojektowania boiska. Potem konieczne jest założenie nawierzchni, co rozpoczyna się od wyrównania terenu. Najwygodniej i najefektywniej jest robić to za pomocą równiarki laserowej, która gwarantuje idealną równość terenu, to zaś ma znaczenie dla osiągnięć sportowych.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że boiska to nie tylko murawy sportowe. Konieczne jest też wykonanie odpowiedniego podłoża, systemu nawadniającego i drenażu, a także – w niektórych przypadkach – systemu podgrzewającego murawę. Systemy takie, a także rodzaj podłoża, muszą być zaprojektowane z wzięciem pod uwagę warunków terenowo-wodnych otoczenia. Tylko tak wykonane boiska trawiaste dobrze spełniają swoją rolę i w ogóle nadają się do użytku, ich utrzymanie w nienagannym stanie nie wymaga też wielu zabiegów ani nakładów finansowych. Odpowiednie nawodnienie zadba o utrzymanie trawy w doskonałej kondycji, drenaż odprowadzi zaś nadmiar wody, na przykład po deszczu.

Najważniejsze – murawa sportowa

Boiska trawiaste są pod wieloma względami lepsze niż tańsze rozwiązanie, jakim jest sztuczna murawa sportowa, warto zatem się na nie zdecydować.

Jeśli chodzi o zakładanie murawy boiska, w grę wchodzą dwa sposoby. Murawę może stanowić trawa siana bądź też darń pochodząca z rolki. To pierwsze rozwiązanie jest nieco bardziej kosztowne oraz zdecydowanie bardziej czasochłonne, wiąże się też z koniecznością intensywniejszej pielęgnacji boiska, ale jest lepsze z punktu widzenia sportowców. W przypadku boisk trawiastych niezbędne jest także zabezpieczenie ich przed kretami, co wygodnie i skutecznie można zrobić, montując specjalne siatki.

Gdy na boisku jest już murawa, trzeba już tylko zadbać o detale niezbędne do tego, by można było rozegrać mecz. Na boisku muszą zatem znaleźć się odpowiednie elementy – ogrodzenie z siatki, piłkochwyty, bramki oraz odpowiednio namalowane linie. Wokół terenu boiska można wznieść trybuny dla widzów podziwiających odbywające się na obiekcie rozgrywki.