Robinia akacjowa ‚Umbraculifera’ – Robinia pseudoacacia ‚Umbraculifera’

Drzewo wolno rosnące, o regularnej, kulistej, osiągającej około 4m szerokości koronie, która z wiekiem, ze względu na kruchość konarów, może ulec wyszczerbieniu. Liście składają się z kilku-kilkunastu listków, pędy i gałęzie nie maja cierni. Odmiana najczęściej oferowana w formie piennej. Nie kwitnie. ma małe wymagania glebowe, odporna na mrozy i susze. Polecana do obsadzania ulic i parkingów oraz  akcent dekoracyjny w malych ogrodach.

 

Obwód pnia  |  Pojemnik:

  • 10-12 cm | C37
  • 12-14 cm | C45
  • 14-16 cm | C50
  • 20-25 cm | C80
  • 30-35 cm | C100

 

Wybór odpowiednich rodzajów drzew liściastych do ogrodu

Drzewa liściaste są często najważniejszym elementem w ogrodzie. Drzewa nadają ogrodom oryginalnego charakteru i sprawiają, że można w nich oznaczyć charakterystyczne elementy, które stają się centralną częścią organizowanej przestrzeni. Wybór odpowiednich drzew liściastych ma tez wpływ na stworzenie odpowiedniej przestrzeni dla sadzonych traw i bylin.

Drzewa liściaste w ogrodzie mają wiele zalet. Przede wszystkim poprawiają panujący w nim mikroklimat – są barierą dla porywistego wiatru, chronią przed palącym słońcem, zwiększają panującą w ogrodzie wilgotność powietrza, zatrzymują kurz i inne zanieczyszczenia oraz dostarczają tlen.

Zakładając ogród mamy do wyboru wiele różnych drzew liściastych. Poszczególne gatunki drzew różnią się między sobą m.in. wysokością i rozłożystością. W zależności od gatunku drzewa może mieć ono koronę w formie kolumnowej, w kształcie kuli lub ze zwisającymi gałęziami. Wybierając odpowiednie gatunki drzew trzeba zwrócić na to uwagę, bo tylko wtedy uda nam się stworzyć taką przestrzeń w ogrodzie, na jaką liczymy. Planując to, jakie gatunki drzew liściastych, zamierza się umieścić w ogrodzie, trzeba też zwrócić uwagę na to, żeby nie przesadzić. Zbyt duże drzewa liściaste mogą bowiem sprawić nam później dużo kłopotów. Jeżeli mamy mały ogród, duże drzewo liściaste po wyrośnięciu może zabierać innym roślinom światło i wodę oraz pochłaniać większość dostępnych w glebie substancji odżywczych.

 

W jaki sposób sadzi się drzewa liściaste w ogrodzie?

Drzewa liściaste można sadzić w ogrodzie przez cały sezon. Przywiezioną roślinę w doniczce trzeba umieścić w dole, który jest dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa sadzonego drzewka. Dół, w którym zamierza się posadzić drzewko, powinien być pół na pól wypełniony ziemią ogrodową i kompostem.

Przed rozpoczęciem sadzenia drzewa liściastego, najpierw koniecznie trzeba sprawdzić, czy wyznaczone na nie miejsce w ogrodzie zapewni drzewu odpowiednie warunki. Drzewa liściaste dla właściwego rozwoju na pewno potrzebują dużo przestrzeni. Tylko wtedy będą miały szansę się rozwinąć w taki sposób, jak tego sobie życzymy. Przyjmuje się, że system korzeniowy drzew liściastych sięga około 50-100 cm poza zasięg korony. Trzeba to mieć na uwadze, jeżeli planuje się podsadzenie drzewa blisko domu lub znajdującego się w ogrodzie budynku gospodarczego. Koniecznie trzeba też pamiętać o tym, że drzewo liściaste po posadzeniu potem bardzo trudno będzie przesadzić w inne miejsce. Z tego powodu, planując posadzenie drzew liściastych warto już mieć gotowy plan całej przestrzeni ogrodowej, tak, żeby od razu można było wprowadzać te gatunki roślin, na których nam zależy.

 

Sadzonki klonu

Dużą część naszej oferty stanowią sadzonki klonu. Jest to drzewo liściaste często spotykane w parkach i skwerach. Oferujemy kilka odmian klonu pospolitego, m.in. gatunek Royal Red, który w ciągu 10 lat osiąga nawet do 6 metrów wysokości. Wyróżniają go piękne, lśniące i duże liście. Świetnie sprawdza się jako drzewo dekoracyjne do ogrodu, ze względu na purpurowo-czerwone liście. Royal Red to drzewo mrozoodporne, które dobrze rozwija się nawet w klimacie dużych miast. Gatunkiem, który często wykorzystuje się do tworzenia alei jest klon pospolity Globosum. Oferujemy odmianę szczepioną na pniu. Sprzedajemy też wiele innych gatunków tego popularnego drzewa, m.in. klon jawor, czerwony, jesionolistny, palmowy, polny, srebrzysty i tatarski. Zachęcamy do przyjrzenia się klonowo palmowemu Garbet, który może być piękną ozdobą ze względu na intensywną, purpurową barwą oraz mocno wyciętymi liśćmi.

 

Karagana syberyjska

Do mniej znanych gatunków oferowanych przez nas sadzonek należy karagana syberyjska zwana także akacją syberyjską lub grochodrzewem syberyjskim. Warto ją bliżej poznać. Jest to ciekawa roślina ozdobna, rośnie nawet na najbardziej jałowych gruntach. Dobrze znosi przycinanie, nawet bardzo drastyczne. Jej rozbudowany system korzeni zapobiega erozji gleby. Pochłania azot z powietrza. Polecana głównie na żywopłoty. Nie zrażają jej nawet trudne warunki miejskie.

 

Drzewa liściaste do alejek

W naszej ofercie znajdą Państwo wiele gatunków drzew do alejek. Do obsadzania ulic świetnie nadaje się surmia bignoniowa w formie piennej, pod warunkiem, że są to najcieplejsze regiony kraju. Surmia wspaniale znosi zanieczyszczenia powietrza. Jej płasko-kulista korona będzie również niezwykłą ozdobą parków czy większych ogrodów przydomowych. Krajobraz wzdłuż ulic i dróg urozmaici glediczja trójcierniowa. Jej pięknie przebarwiające się na złocistożółty kolor młode listki w późniejszym okresie mają odcień zielony, a jesienią – jasnobrązowy. Inne gatunki drzew liściastych, które szybką rosną i nadają się do alejek to: kasztanowiec zwyczajny, buk pospolity, wiąz holenderski i grab pospolity. Osiągają one do 30 metrów wysokości.

 

Drzewo liściaste do ogrodu

Polecane przez nas drzewo liściaste do ogrodu przydomowego to brzoza ‘utilis’, która najbardziej dekoracyjnie prezentuje się w okresie bezlistnym. W mniejszych ogrodach przydomowych i ogrodach skalnych sprawdzi się szczepiona na wysokim pniu robinia akacjowa, która kwitnie na początku czerwca, przyozdabiając się w białe pachnące kwiaty. Efektownym drzewem liściastym jest też pochodząca z Japonii wiśnia Kazan. W okresie przekwitania przybiera piękną, jasnoróżową barwę.

 

Fotorelacja z wybranych realizacji

Zobacz